Færdiggørelse af Slagelse Station nærmer sig

I forbindelse med sidste fase af opgraderingen af Slagelse Station bliver togtrafikken, der kører gennem Slagelse Station, lukket over pinsen. Det betyder, at der indsættes togbusser fra den 3. juni om aftenen til og med 6. juni.
Banedanmark går nu ind i den sidste del af den store opgradering af Slagelse Station, så stationen er rustet til fremtidens togtrafik. I pinsen foretager Banedanmark det afsluttende sikringstekniske arbejde på stationen. Fra den 3. juni om aftenen til og med 6. juni vil togtrafikken, som kører gennem Slagelse Station, være spærret. Derfor vil DSB indsætte togbusser i perioden.
Opgraderingen af Slagelse Station betyder, at passagererne kan se frem til bedre komfort på Slagelse Station, højere hastighed gennem stationen og en mere effektiv trafikafvikling med flere tog til tiden.
Ruster strækningen til fremtidens tog
Banedanmark gennemfører i disse år en omfattende opgradering af den travle togstrækning mellem København og Odense. Formålet er at ruste strækningen til fremtidens togtrafik, og arbejdet indbefatter sporfornyelser og sporombygninger flere steder på strækningen. Her er opgradering af stationer også en vigtig del af arbejdet.
”Når vi bygger fremtidens grønne og klimavenlige jernbane, skal både spor og stationer også være tidssvarende. I pinsen færdiggør vi det store opgraderingsarbejde på Slagelse Station, og derfor kan passagerer se frem til bedre komfort på stationen, højere hastighed gennem stationen og mere effektiv trafikafvikling”, siger projektdirektør i Banedanmark Kristian Fevejle Andersen.
DSB indsætter togbusser på strækningen mellem Ringsted og Korsør over pinsen. Det er derfor en god idé at planlægge rejsen på Rejseplanen.

Kom med byggechefen på arbejde
Sommer efter sommer står byggechef Jan Rudebeck i sporene og skifter spor, sveller og skærver. I år er han byggechef på Aarhus Hovedbanegård, hvor han bruger sine mange års erfaring til at bygge banen bedre.

Et hav af minder blev byttet for skinner
Banedanmark inviterede søndag til åben byggeplads på Aarhus Hovedbanegård, hvor aarhusianerne fik et særligt indblik i byggeriet af jernbanen, der netop nu gennemgår en omfattende opgradering. En gammel skinne fra Hovedbanegården blev uddelt i små stykker til aarhusianere med mindeværdige oplevelser fra banen.

Helle gør Aarhus Hovedbanegård klar til fremtidens el-tog
På Aarhus Hovedbanegård står projektchef i Banedanmark Helle Thambo. Her jonglerer hun med tidsplaner, entreprenører, borgere og samarbejdspartnere for at lykkes med det gigantiske anlægsprojekt, som er godt i gang i Aarhus.

Byt minder for skinner til åbent hus
Den 22. juni afholder Banedanmark åbent hus på den historiske ombygning af jernbanen i Aarhus.