250 borgere fik status på Aarhus H byggeriet
Onsdag den 26. november inviterede Banedanmark igen borgerne i Aarhus til møde på rådhuset for at fortælle om Aarhus H-projektet, som nu er godt halvvejs i tidsplanen.
Borgerne kunne stille spørgsmål og få en snak med de fagfolk, som til daglig færdes på byggepladserne.
“Opbakningen til mødet var stor, og der var også en stor spørgelyst, hvilket jeg tolker som et tydeligt engagement fra aarhusianernes side i deres by og bane,” fortæller Helle Thambo, projektchef i Banedanmark.
Særligt var der interesse for at høre mere om status på sporarbejdet og det nye arbejde, som skal til at begynde på broerne i Aarhus.
“Vi har planlagt indholdet til infomødet sådan, at borgerne kan få information om både arbejdet i sporet og på broerne, som vi udfører nu, men også det fremtidige arbejde, hvor det nye digitale signalsystem og elektrificeringen vil fylde mere,” fortæller Helle Thambo.
Borgerne fik også en ekstra oplevelse til informationsmødet på rådhuset denne gang, da de kunne opleve den nye vandreudstilling, der består af otte aarhusianske portrætter, som skildrer personlige jernbaneminder. Minderne spænder vidt i både tid og alder og giver et fint billede af banens store betydning i Aarhus.
Læs mere om Aarhus H-projektet her: Projektsiden - Aarhus H
Her finder du vandreudstillingen i Aarhus: Program
Nye spor og perroner på Kvissel Station
Frem til november arbejder Banedanmark på en omfattende fornyelse af Kvissel Station, der får nye spor, højere perroner samt nyt overgangsanlæg. Arbejdet betyder, at der indsættes togbusser mellem Frederikshavn og Sindal i godt tre uger i sommerferien.
Banedanmark har ekstra travlt i sporet i sommerferien
Banedanmark arbejder flere steder i landet i sommerferien. I uge 29 kører der derfor togbusser mellem Ringsted og Fredericia, hvor Banedanmark fornyer sjællandske strækninger og arbejder på en helt ny bane på Fyn.
Broarbejde spærrer Bruuns Bro om aftenen og natten
Renoveringen af cykelbroen langs Bruuns Bro bliver mere omfattende end planlagt. Derfor er det i en periode nødvendigt at spærre broen for biltrafik.
Forårsrengøring i Mindelunden
Mindelunden i Fredericia, hvor DSB-ansatte omkommet i tjeneste siden 1847 bliver mindet, har fået et tiltrængt ansigtsløft.