Hurtig og klimavenlig jernbane, der binder Europa sammen
Ringsted Femern banen er et af Danmarkshistoriens største anlægsprojekter. Jernbanen bliver en vigtig del af en helt ny, klimavenlig transportkorridor mellem Danmark og Europa, når Femern-tunnelen efter planen åbner i 2029. Når Femern-banen står klar, kan man køre med klimavenlige eltog mellem København-Hamburg på ca. 2 timer og 30 minutter.
I årene frem mod åbningen opgraderer og moderniserer Banedanmark den ca. 115 km lange strækning mellem Ringsted og Holeby, så pendlere og passagerer får en moderne jernbane med hurtigere og klimavenlige tog.
Når banen er udbygget, er der:
- Rettet kurver ud, så togene kan øge farten til op til 200 km/t
- Anlagt ny linjeføring nord og syd for Glumsø, syd for Vordingborg og syd for Eskilstrup
- Bygget overhalingsspor nord for Glumsø, ved Orehoved og Holeby
- Anlagt nyt dobbeltspor mellem Nykøbing Falster og Holeby
- Udgravet en ny sejlrende ved Masnedsund til Vordingborg Havn
- Ombygget perronerne på Glumsø Station og Lundby Station
- Forlænget perronerne på Vordingborg Station og bygget ny gangbro
- Flyttet og forlænget perronerne på Nørre Alslev og Eskilstrup stationer, samt bygget nye gangbroer
- Bygget nyt vejanlæg i Eskilstrup som erstatning for den nuværende jernbaneoverkørsel
- Foretaget en større sporombygning på Nykøbing F Station og anlagt ny station ved Holeby
- Anlagt faunapassager, så dyrearter kan komme på tværs af banen
- Støjisoleret 1700 bygninger og opsat støjskærme udvalgte steder
- Elektrificeret på hele strækningen
- Bygget helt ny jernbanebro over Guldborgsund
- Jernbaneforbindelsen over Masnedsund erstattet af en ny dobbeltsporet bro
Podcast om Ringsted-Femern forbindelsen
Hvor svært kan det være at etablere en tosporet forbindelse fra Ringsted til Rødby på Lolland, så gods og passagerer kan komme hurtigere ud i Europa? Det kan du høre om i denne episode af Bag om Banen. Vi besøger en byggeplads i Nykøbing Falster, hvor Banedanmark er ved at opføre en ny elektrificeret jernbane-klapbro. Og vi taler med anlægschefen for den dobbeltsporede forbindelse om, hvor stort et projekt det egentlig er. Vært: Andreas Hald. Medvirkende: Hans Christian Lollike, byggeleder på Kong Frederik d. Niendes Bro og Ulrik Jaller, anlægschef på Ringsted-Femern-forbindelsen.
Ny jernbanebro over Guldborg Sund på plads
I september blev den nye broklap monteret på udvidelsen af Kong Frederik IX’s bro, og i oktober er de 11 broelementer et efter et blevet lagt på plads på bropillerne i Guldborg Sund. Dermed er vi nu kommet et stort skridt nærmere en ny, klimavenlig togforbindelse mellem Danmark og Europa.
Klap og knækpølser på Kong Frederik IX’s Bro
Mere end 1500 borgere kiggede forbi, da Banedanmark åbnede byggepladsen ved Kong Frederik IX's bro i Nykøbing Falster. Her kunne de besøgende bl.a. opleve de tonstunge broelementer, der snart vil forbinde Lolland og Falster med et nyt jernbanespor.
Tag imod den nye broklap
Kom og klap med, når broklappen til den nye del af Kong Frederik IX’s Bro bliver monteret. Den nye jernbaneforbindelse over Guldborg Sund bliver en af de første klapbroer til eltog i Danmark.
Sådan støber vi en klapbro-pille på tør grund midt i Guldborg Sund
Ved hjælp af en såkaldt cofferdam er et område af havbunden tørlagt, så man kan støbe en klappille midt i Guldborg Sund.