Fortsat fokus på krøjestop
Banedanmark har særligt fokus på funktionen og brugen af krøjestop på entreprenørmaskiner og ser med stor alvor på sikkerhedsmæssige hændelser, hvor der er risiko for, at maskiner kan komme ind i fritrumsprofilet for trafikerede spor.
Siden 2022 er der nogenlunde stabilt blevet registreret mellem to og syv sikkerhedsmæssige hændelser i kvartalet på baggrund af tilsyn og manglende krøjestop1. Det tal skal ned!

Figur 1: Antal tilsyn hvor der er kontrolleret for krøjestop - sorteret på 'Fejl fundet' og 'Ingen fejl fundet'. Data trukket den 5. november 2025
Entreprenørens ansvar
Banedanmark vil derfor gøre opmærksom på, at det er entreprenørens ansvar, at krøjestop fungerer og betjenes således, at det sikrer, at ingen del af maskinen utilsigtet kan overskride sikkerhedsafstandene under arbejdet. Heller ikke som følge af en fejlbetjening. Oplever Banedanmark, at en entreprenør har været involveret i tre hændelser inden for en given periode, vil entreprenørens øverste ledelse blive inviteret til et møde. Her vil et medlem af Banedanmarks direktion deltage med henblik på at få iværksat tiltag, som kan bringe antallet af hændelser ned. Vurderer I, at jeres tiltag kan være til gavn for alle på tværs af branchen, videreformidler Banedanmark gerne disse tiltag til resten af branchen.
Har I spørgsmål eller forslag?
Vi hører meget gerne fra jer, hvis I har spørgsmål eller forslag til, hvordan vi i fællesskab kan få bragt antallet af hændelser pr. kvartal ned. Skriv til sektionschef, Joakim Møller Jensen, på jmjn@bane.dk
Elektrificeringen af jernbanen forventes at blive forsinket
Banedanmark forventer ikke, at elektrificeringen af den jyske hovedstrækning fra Fredericia-Aarhus-Aalborg bliver færdig til december 2026 som planlagt.
Nu digitaliserer vi Aarhus Hovedbanegård
I uge 41 begynder arbejdet med at skifte de gamle signaler ud med det nye, digitale signalsystem på Aarhus Hovedbanegård. Det nye system skal få togtrafikken til at glide lettere – og det betyder, at du som passager kan se frem til færre forsinkelser og kortere rejsetider.
Podcast: Bag om banen
Hvor svært kan det være at drive, vedligeholde og opgradere fremtidens jernbane? Det kan du høre mere om i denne podcast fra Banedanmark, hvor vi fortæller om de mange projekter på jernbanen. Der er nok at se til, for der er i disse år masser af aktivitet i og omkring sporet.
Banedanmark går i foråret 2025 i gang med historisk opgradering af jernbanen i Aarhus
Banedanmark har lagt sidste hånd på planlægningen af en omfattende ombygning af jernbanen til, fra og på Aarhus H. Læs, hvordan spor, perroner, signalsystem og flere broer ombygges, og hvordan jernbanen gøres klar til at køre eltog.