Taktile fliser viser vejen på de nye perroner
Synshandicappede har tidligere oplevet udfordringer på Aarhus Hovedbanegård, men det er heldigvis snart et overstået kapitel. Forholdene for mennesker med et synshandicap er blevet markant bedre, efter at perronerne er blevet udskiftet. I forbindelse med fornyelsen af perronerne er der nemlig kommet taktile fliser på perronerne.
”Det er en forbedring, som vi er rigtig stolte af i projektet. Fliserne kan mærkes under fødderne eller med en blindestok, så man ved, hvor på perronen man kan færdes trygt,” forklarer Stella Elisabeth Feldt Jensen, som er projektleder i Banedanmark.
Et ledelinjesystem består af ledelinjer og opmærksomhedsfelter. Opmærksomhedsfelter anvendes ved vigtige funktioner, der kræver særlig opmærksomhed, samt ved fare, for eksempel niveauspring, trappenedgange og fodgængerovergange. De bruges også ved start og afslutning af ledelinjer, ved retningsskift, og hvor ledelinjer krydser hinanden.
Siden 2006 har Banedanmark installeret ledelinjer og opmærksomhedsfelter på 39 stationer gennem perronfornyelsesprojekter, opførelse af nye stationer og projekter under tilgængelighedspuljen.
Hos Dansk Blindesamfund er glæden også stor. Organisationen kontaktede allerede i begyndelsen af byggeriet projektledelsen for at sikre, at der blev tænkt på de synshandicappede i projektet.
”Vi er glade for, at byggeriet har forbedret mulighederne for, at synshandicappede nu mere trygt kan færdes på stationen. Det er et svært område, fordi der ofte er mange mennesker, og det kan være farligt, da man risikerer at falde ned på sporene, hvis man ikke kan orientere sig godt. Derfor kan vi være meget afhængige af seende medpassagerers hjælp. Det er et stort fremskridt i forhold til at kunne færdes selvstændigt på Aarhus Hovedbanegård,” siger Jørgen Bak, næstformand i Dansk Blindesamfund, kreds Østjylland.
Ombygningen af perronerne er – foruden de nye taktile ledelinjefliser – også tilpasset DSB’s nye IC5-tog, som er længere. Derfor er de nye perroner nu 330 meter lange.
Tiltrængt renovering af cykelbroen får fuld pedal
Banedanmark gik natten til mandag d. 29. juni i gang med den tiltrængte renovering af cykelbroen på Bruuns Bro. Den nyistandsatte cykelbro skal gerne stå klar til de aarhusianske cyklister i begyndelsen af september.
En ganske særlig frøblanding sikrer biodiversitet på nye skråninger
De nye jernbaneskråninger ved Brabrandstien bliver beklædt med planter, som gavner både øjet, insekterne og sikkerheden.
Broarbejde spærrer Bruuns Bro om aftenen og natten
Renoveringen af cykelbroen langs Bruuns Bro bliver mere omfattende end planlagt. Derfor er det i en periode nødvendigt at spærre broen for biltrafik.
Renoveringen af cykelparkeringen på Bruuns Bro går i gang
Banedanmark fjerner onsdag cykler fra Hallsti ved Banegraven for at gøre plads til arbejdet på cykelparkeringen på Bruuns Bro og spærrer i den forbindelse Hallsti frem til begyndelsen af september.