Jernbanestrækninger er ikke i risiko for at lukke
Der er i medierne i de seneste dage tegnet et billede af, at flere jernbanestrækninger er så slidte, at de har en restlevetid på under fem år. Baggrunden er, at Banedanmark har udarbejdet et teoretisk scenarie, hvor jernbanens tilstand og restlevetid fremskrives ud fra den præmis, at der ikke gennemføres fornyelse eller tilstandsbaseret vedligehold fra 2026.
I dette teoretiske scenarie vurderes restlevetiden på flere strækninger til at være 1-5 år. Restlevetiden afspejler altså et scenarie, hvor Banedanmark alene udfører så minimalt vedligehold som muligt.
Banedanmark har en driftsbevilling på 2,2 milliarder kroner hvert år til vedligehold og samme beløb til fornyelse. Der er derfor ikke noget, der indikerer, at det teoretiske scenarie skulle blive til virkelighed.
Fornyelse og tilstandsbaseret vedligehold omfatter eksempelvis løbende udskiftning af sveller, udskiftning af jerndele i sporskifter, forstærkning af afvanding og/eller underbygning med videre. Det er disse dele, der ikke vil ske i det teoretiske scenarier, hvorfor en nedslidning på en del begrænset del af strækningen vil betyde, at den må lukkes. Det er således ikke hele strækningen, der er nedslidt.
Det beskrevne minimumsscenarie for vedligehold dækker det normbaserede vedligehold, der sikrer at sporet er sikkert, og omfatter blandt andet målinger, efterspændinger og smøring i henhold til gældende normer.
På de strækninger, hvor restlevetiden i det teoretiske scenarie er angivet til 1-5 år, og hvor der ikke er aktuelle planer om fornyelsesprojekter inden 2030, vil Banedanmark fortsætte vedligeholdelsesindsatsen, indtil konkrete fornyelsesprojekter er besluttet. Der er dermed ikke tale om et investeringsstop på de pågældende baner, og derfor er restlevetiden på 1-5 år ikke aktuel.
Der investeres i de kommende år samtidig i nye signalsystemer og elektrificering af banen, så den er klar til fremtidens klimavenlige eltog. Derudover anlægges nye jernbaner som for eksempel Vestfynbanen og Ringsted-Femern-forbindelsen, og Banedanmark opgraderer centrale knudepunkter som Ringsted Station og Københavns Hovedbanegård.
Ny gangbro åbnet på Hillerød Station
I begyndelsen af oktober blev den nye gangbro på Hillerød Station løftet på plads, og i dag kan passagererne så for første gang tage den nye gangbro hen over stationen.
Færre tog på Vestfyn efter brand i teknikhytte
Fredag morgen udbrød der brand i en teknikhytte, som benyttes til at styre signaler og sporskifter på Aarup Station. Det betyder, at der kører færre tog i den kommende tid.
Skinnetype er årsag til fejl på København – Ringsted
Banedanmark har identificeret fejl på særlig skinnetype på København – Køge Nord – Ringsted. De opstår, fordi godstog ikke giver skinnerne tilstrækkelig belastning.
Banedanmark er gået i gang med at elektrificere jernbanebroen over Limfjorden
Elektrificeringen af jernbanebroen over Limfjorden er skudt i gang. Arbejdet fortsætter i 2027, hvor broen kan blive Danmarks første elektrificerede klapbro.