Banedanmark styrker sikkerheden på byggepladser
Det betyder, at alle, der arbejder og færdes på Banedanmarks bygge-anlægspladser, fremover skal bære fuldt klasse 3 reflekstøj, sikkerhedsstøvletter og sikkerhedshjelm. Derudover skal man have høreværn og øjenværn let tilgængeligt.
”Med de skærpede krav bliver det nemmere at gøre det rigtigt, fordi kravene om klasse 3-tøj, sikkerhedsstøvletter og hjelm fremover gælder overalt. Det er et vigtigt skridt i forhold til at styrke sikkerheden på Banedanmarks bygge-anlægspladser, og vi håber, at kollegerne tager godt imod dem ude på pladserne og straks hopper i den rette beklædning”, siger arbejdsmiljøchef Uffe Halldorsson.
Kravene til reflekstøj, sikkerhedsfodtøj, hjelm og personlige værnemidler gælder allerede for Banedanmarks ansatte, mens der vil være en implementeringsperiode for eksterne entreprenører, hvorefter reglerne træder endeligt i kraft pr. 1. januar 2026 for alle, der befinder sig på en bygge-anlægsplads. Du kan finde mere information på Bane.dk: Arbejdsmiljø | Banedanmark.
Banedanmark og togselskaber er klar til 11 dage uden togdrift i Aarhus
Togtrafikken til og fra Aarhus er indstillet fra den 16. til 27. januar, mens Banedanmark sætter fuld kraft på ombygningen af jernbanen. Trafikken nordpå er spærret i tre måneder.
Kongen og danskerne fejrede Danmarks første batteritog
Der var folkefest med kongeligt besøg, da Midtjyske Jernbaner fredag inviterede til batteritogsfest for at fejre Danmarks første batteritog.
Togtrafikken til og fra Aarhus spærres i 11 dage
Fra den 16. januar kl. 20 til og med den 27. januar kører der ingen tog til og fra Aarhus, mens Banedanmark ombygger jernbanen og ibrugtager nyt signalanlæg. Derefter vil sporene mod nord være spærret i næsten tre måneder.
Hold afstand: Banedanmark tænder for strømmen på vestjyske stationer
Banedanmark tænder for strømmen til to nye ladeanlæg i Vestjylland, der skal forsyne Danmarks første batteritog med strøm.