Altid instruktion FØR der må arbejdes i sporet
I august 2024 var der en hændelse ved Slagelse, hvor to landmålere gik i sporet for at udføre deres arbejde uden at have modtaget instruktion fra deres SR-arbejdsleder.
Dette førte til en nærved-påkørsel, da den sporspærring, landmålerne troede de arbejdede i, var blevet hævet.
Havarikommissionen har undersøgt hændelsen, og i forlængelse heraf vil Banedanmark understrege, at man skal modtage korrekt instruktion inden, hvis man i forbindelse med sit arbejde skal overtræde sikkerhedsafstanden.
Dette gælder for alle banearbejdere, og det er bl.a. en fast del af kurset Pas På, På Banen, hvor man lærer, at man skal:
” […] have fået specifik instruktion i forhold til den opgave, der skal udføres” før man ” […] færdes tættere end 4 meter på nærmeste skinne”.
Har jeres medarbejdere eller indlejrede personale behov for at få genopfrisket deres Pas På, På Banen, kan man altid tilmelde sig kurset igen - eller man kan læse pjecen for Pas på, på banen | Banedanmark.
Forårsrengøring i Mindelunden
Mindelunden i Fredericia, hvor DSB-ansatte omkommet i tjeneste siden 1847 bliver mindet, har fået et tiltrængt ansigtsløft.
Renoveringen af cykelparkeringen på Bruuns Bro går i gang
Banedanmark fjerner onsdag cykler fra Hallsti ved Banegraven for at gøre plads til arbejdet på cykelparkeringen på Bruuns Bro og spærrer i den forbindelse Hallsti frem til begyndelsen af september.
Trafikken i gang igen mellem Slagelse og Ringsted
Fra mandag morgen kører togene igen mellem Slagelse og Ringsted, efter at en nedrevet køreledning er blevet genetableret.
Store baneprojekter påvirker pinsetrafikken
I pinsen skal der arbejdes på store baneprojekter på både Sjælland og Fyn. Derfor indsætter DSB togbusser fra Ringsted til Fredericia.