Reduceret trafik på flere jyske strækninger

29.11.2024 kl. 11.15: Opdatering: Vi arbejder fortsat hårdt på at løse udfordringerne med signalsystemet i det vestlige Danmark. Resten af døgnet er der timedrift på strækningen mellem Aarhus-Aalborg. Resten af weekenden kører vi timedrift på følgende strækninger: Esbjerg-Holstebro, Vejle-Struer, Skanderborg-Herning-Skjern, Langå-Struer, Struer-Thisted, Aalborg-Frederikshavn.
På mange af de jyske strækninger oplever Banedanmark lige nu problemer med det digitale signalsystem.
Der kører kun et enkelt tog i timen på strækningerne, som betjenes af Midtjyske Jernbaner, Nordjyske Jernbaner og GoCollective resten af weekenden, og vi melder ud, så snart vi ved mere. Der er indtil videre besluttet af køre timedrift på strækningen Aarhus-Aalborg resten af fredagen.
"Vi arbejder lige nu på højtryk på at få trafikken i gang igen, og vi er ved at undersøge årsagen til nedbruddet. Vi leder bredt efter årsagen", fortæller vicetrafikdirektør i Banedanmark, Nicolai Smidt Sigsgaard.
Disse strækninger er omfattet af timedrift hele weekenden:
- Esbjerg-Holstebro
- Vejle-Struer
- Skanderborg-Herning-Skjern
- Langå-Struer
- Struer-Thisted
- Aalborg-Frederikshavn
- Aarhus-Aalborg
Disse strækninger er omfattet af timedrift hele weekenden:
- Esbjerg-Holstebro
- Vejle-Struer
- Skanderborg-Herning-Skjern
- Langå-Struer
- Struer-Thisted
- Aalborg-Frederikshavn

Banedanmark planlægger opgradering af overkørsler på Vestbanen
Banedanmark går nu i gang med at undersøge, hvordan de resterende sikrede overkørsler på Vestbanen kan blive opgraderet med bomme.

Hastigheden sænkes efter togulykke
Banedanmark og DSB har koordineret med Sønderborg og Aabenraa kommuner omkring en række tiltag, der skal øge sikkerheden ved overkørslerne endnu mere mellem Sønderborg og Tinglev. Togets hastighed sættes ned i overkørslerne, beplantning beskæres, så udsynet forbedres, der opsættes nye skilte, og der etableres rumleriller i vejen.

Ni overkørsler på den statslige jernbane er uden bomme
I de seneste år har Banedanmark opgraderet flere hundrede overkørsler og forsynet dem med bomme. Nu er der ni overkørsler tilbage uden bomme på statslige jernbanestrækninger, hvor der kører passagertog, mens Banedanmark er ansvarlige for 20 overkørsler uden bomme på privat- og havnebaner.

Tog afsporet mellem Kliplev og Tinglev
Et tog ramte sent fredag eftermiddag et køretøj i en overkørsel mellem Kliplev og Tinglev. Trafikken er indstillet til og med fredag den 22. august, mens der ryddes op efter ulykken.