Stormen Pia lukker strækninger og påvirker togtrafikken
Stormvarslet er ophørt, og banedanmark forventer normal drift på alle strækninger fra fredag klokken 12. Det er dog stadig en god idé at tjekke Rejseplanen.
Det forventes nu, at de vestjyske strækninger, hvor driften indstilles torsdag klokken 15, åbner igen fredag klokken 12. Det skyldes, at Banedanmark skal sikre at jernbanen er ryddet for væltede træer, før der igen kan køre tog.
---
Torsdag eftermiddag og aften ramte stormen Pia Danmark fra vest med vindstød op til orkanstyrke. Det voldsomme vejr har påvirket togdriften fra torsdag eftermiddag, og det anbefales derfor, at man tjekker Rejseplanen. Desuden kan man finde aktuelle informationer på jernbaneoperatørernes hjemmesider.
På Sjælland er trafikken startet fredag som normalt fra morgenstunden. Banedanmark er nu i gang med at efterse de øvrige strækninger, som har været lukket, for væltede træer. Helt konkret kommer flere strækninger til at være lukket indtil fredag klokken 12.
Det er simpelthen ikke muligt at opretholde almindelig togdrift, når stormen raser, siger områdechef i Trafik i Banedanmark, Nicolai Smidt Sigsgaard:
”Når DMI melder om farligt vejr, går vi straks i gang med at tilpasse togdriften efter forholdene. Det handler blandt andet om at tage højde for væltede træer, som vil betyde, at vi flere steder skal sætte hastigheden ned. De steder hvor stormen rammer hårdest indstiller vi driften. Det er ikke den bedste optakt til juletrafikken, men vi gør alt, hvad vi kan for at afvikle trafikken så godt som muligt,” siger Nicolai Smidt Sigsgaard.
På S-banen i hovedstadsområdet køres der med lavere hastighed på 70 km/t fra torsdag klokken 18 til fredag morgen klokken 12.
Ud over at tilpasse trafikken indkalder Banedanmark ekstra mandskab, som kan rykke ud med motorsave og fjerne væltede træer.
Følgende strækninger påvirkes af stormen Pia torsdag:
Her indstilles trafikken indtil fredag klokken 12.00:
- Esbjerg-Lunderskov: Trafikken indstilles fra kl. 15:00
- Esbjerg-Tønder: Trafikken indstilles fra kl. 15:00
- Esbjerg-Skjern: Trafikken indstilles fra kl. 15:00
- Skjern-Holstebro: Trafikken indstilles fra kl. 15:00
- Struer-Skjern: Trafikken indstilles fra kl. 15:00
- Struer-Herning: Trafikken indstilles fra kl. 15:00
- Struer-Thisted: Trafikken indstilles fra kl. 15:00
- Herning-Skjern: Trafikken indstilles fra kl. 15:00
- Holbæk-Kalundborg: Trafikken indstilles fra kl. 19:00 (genåbner fredag klokken 4.30)
- Tinglev-Sønderborg: Trafikken indstilles fra kl. 19:00 (genåbner fredag klokken 4.30)
Her reduceres trafikken:
- Odense-Svendborg: Timedrift fra kl. 19:00
- Aarhus-Aalborg: Timedrift fra kl. 19:00
- Aalborg-Hjørring: Timedrift fra kl. 19:00
- Vojens-Padborg: Timedrift fra kl. 19:00
- Herning-Aarhus: Timedrift fra kl. 19:00
- Skjern-Aarhus: Timedrift fra kl. 19:00
- Vejle-Herning: Timedrift fra kl. 19:00
- Fredericia-Lunderskov: Timedrift fra kl. 19:00
- Næstved-Nykøbing Falster: Timedrift fra kl. 19:00
- Roskilde-Holbæk: Timedrift fra kl. 19:00
- Nivå-Helsingør: ½ timedrift fra kl. 19:00
Overkørsler får overvågningskameraer
Seks overkørsler uden bomanlæg på strækningen Tinglev-Sønderborg får midlertidig videoovervågning.
Banedanmark inviterer til åben byggeplads: Kom og se, hvordan arbejdet skrider frem
Søndag den 1. marts byder Banedanmark indenfor på en af de travleste byggepladser på Aarhus H-projektet, hvor alle, der har lyst, kan komme helt tæt på arbejdet med at gøre tre broer klar til elektrificering.
Nu ruller batteritog ud på det statslige jernbanenet
Den første strækning på det statslige jernbanenet bliver nu betjent af batteritog. Banedanmark har nemlig fået godkendt og klarmeldt to nye ladeanlæg til batteritog.
Taktile fliser viser vejen på de nye perroner
Det er blevet lettere for mennesker med synshandicap at færdes på Aarhus Hovedbanegård. Med den nye opgradering af perronerne på Hovedbanegården bliver der nemlig lagt helt nye taktile ledelinjefliser.