Nedrevet køreledning mellem Slagelse og Ringsted

Der kører indtil mandag morgen ingen tog mellem Slagelse og Ringsted på grund af en nedrevet køreledning.

Der kører frem til mandag morgen ingen tog mellem Slagelse og Ringsted på grund af en nedrevet køreledning ved Sorø. Banedanmark arbejder på at udbedre skaderne og har sendt Beredskab Banedanmark og entreprenører til stedet. 

Banedanmark er for tiden i gang med et sporarbejde, som betyder, at der i forvejen kun er ét spor til rådighed på strækningen. Derfor er der med den nedrevne køreledning spærret i begge spor, og trafikken er totalt indstillet.

Banedanmark forventer, at skaderne er udbedret klokken 6 mandag morgen, så der igen kan køre tog på strækningen. DSB arbejder på at skaffe togbusser, men opfordrer til at søge alternative rejsemuligheder.

Prognosen kan ændre sig, som arbejdet skrider frem, så hold øje med Rejseplanen.

Seneste nyt fra Banedanmark