Færre tog og forsinkelser mellem Københavns Hovedbanegård og Roskilde/Holbæk

En fejl på et kabel i et sikringsanlæg ved Glostrup vil i de kommende dage betyde aflysninger og forsinkelser på strækningen mellem Københavns Hovedbanegård og Roskilde/Holbæk.
Der er tirsdag formiddag konstateret fejl på et kabel i et sikringsanlæg ved Glostrup. Det kommer til at påvirke trafikken mellem Københavns Hovedbanegård og Roskilde/Holbæk, hvor der vil køre færre tog og forekomme forsinkelser.
Banedanmark arbejder på højtryk på at få rettet fejlen, så trafikken kan genoptages fuldt ud. Den foreløbige prognose lyder, at arbejdet forventes at være færdigt fredag den 7. oktober kl. 5.00.
Vi anbefaler, at passagerer i de kommende dage tjekker Rejseplanen for at få overblik over ændringer i trafikken.

Ny organisering gør Banedanmark klar til fremtidens udfordringer
En ny organisering skal give Banedanmark de bedste forudsætninger for at lykkes med de mange projekter på jernbanen i de kommende år. Samtidig udvides direktionen med to nye direktører.

Højsæson for sporarbejder
Påsken betyder som altid travle dage på Banedanmarks mange anlægsprojekter. I fridagene er der færre passagerer i togene og derfor flere folk, der arbejder i sporet.

Underjordiske kabler skal sikre strøm til eltog nord for Limfjorden
Banedanmark fører et 450 meter langt rør under Limfjorden og trækker kabler for at forsyne det fremtidige kørestrømsanlæg nordpå.

Travl sjællandsk jernbanestrækning fornyes
I 2025-2026 fornyer Banedanmark strækningen mellem Høje Taastrup og Roskilde, så den travle strækning kommer i god form.