Gode nyheder til frøer og tudser langs banen

Banedanmark har etableret 60 vandhuller langs den nye bane mellem København og Ringsted, for at styrke biodiversiteten til gavn for dyre- og planteliv.
Langs den nye bane mellem København og Ringsted skal 60 nye vandhuller være med til at give det vilde dyre- og planteliv de bedst mulige betingelser. De mange nye vandhuller giver gode levebetingelser for padder som frøer, tudser og salamandre, der er afhængige af vandhullerne, når de skal yngle.
De nye vandhuller er en del af naturindsatsen i forbindelse med byggeriet af den nye bane mellem København og Ringsted. Målet med indsatsen er at opretholde biodiversiteten til gavn for både dyr og planter langs banen.
TV2 ØST var med ude og opleve et af de 60 vandhuller sammen med skov- og landskabsingeniør i Banedanmark, Sebastian Klint Grønbæk, som fortalte om, hvordan vandhullerne er med til at fremme biodiversiteten.

Nye digitale øjne skal overvåge jernbanen
Banedanmark installerer sensorer, der forbedrer overvågningen af jernbanen. Det skal styrke håndteringen af togdriften i ekstremt vejr.

Banedanmarks overvågningssystem fanger dæmningsskred i tidligt stadie ved Funder
Strækningen mellem Engesvang og Silkeborg vil være spærret de næste fire uger. Banedanmark udbedrer et begyndende dæmningsskred efter varsling fra intelligent sensorsystem.

Sporarbejde bliver til naturpleje
Banedanmark tager et nyt skridt for biodiversiteten og udnytter sporarbejderne mellem Fredericia-Padborg til at skabe nye levesteder for insekter og planter.

5. klasse hjælper Banedanmark med at sprede banenatur
På Naturmødet i Hirtshals kan lokale skolebørn bygge insekthoteller ud af den unikke natur langs jernbanen.