Nyt kursus: ’Digitale jernbanesikkerhedsplaner’
Banedanmark har oprettet et kursus i ’Digitale jernbanesikkerhedsplaner’. Kurset indeholder en kort introduktion til Banedanmarks applikation i håndtering af jernbanesikkerhedsplaner.
Efter gennemført kursus får brugeren adgang til den digitale jernbanesikkerhedsplan, som fremadrettet skal anvendes til oprettelse og vedligeholdelse af jernbanesikkerhedsplaner.
Målgruppe
Målgruppen for kurset er de medarbejdere, der skal udarbejde jernbanesikkerhedsplaner.
Der er åbnet for tilmelding i Successfactors LMS: Digitale jernbanesikkerhedsplaner – SAP SuccessFactors
Der er planlagt en række kurser i København, Ringsted, Odense og Fredericia i perioden 13. april til 6. maj.
Togtrafikken i Østdanmark er genoptaget
Efter store problemer på grund af nedrevne køreledninger, kører der igen tog på Banedanmarks strækninger i Østdanmark.
Cykelparkeringen på Bruuns Bro i Aarhus lukkes akut
Konstruktionen på Bruuns Bro i Aarhus er så svækket, at cykelparkeringen lukkes med øjeblikkelig virkning. Cyklerne flyttes om to dage til nærliggende lokation.
Banedanmark ombygger Hillerød Station
Lokaltogs spor på Hillerød Station skal forbindes, så togene sydpå kan køre gennem Hillerød Station og videre til det kommende supersygehus i Favrholm. Banedanmark etablerer også nye sporskifter, nyt kørestrømsanlæg til S-banen og en gangbro, der fører over alle sporene på stationen.
Banedanmark fornyer sporene på travle sjællandske strækninger
Med stigende regnmængder er en god afvanding langs banen afgørende, og på to sjællandske sporfornyelser i 2026 vil afvanding være et særligt indsatsområde.